تاریخچه میکس کیک بوکسینگ

دانلود : تاریخچه میکس کیک بوکسینگ

آشنایی با رشته ورزشی میکس کیک بوکسینگ:

سبک میکس کیک بوکسینگ WMAF، در 3 July سال 2018 توسط سر گرند مستر دکتر محمد بیگی در فدراسیون انجمن های ورزشهای رزمی کشور ایران که عضو کمیته ملی المپیک ایران می باشد (کمیته ملی المپیک ایران جزء کمیته بین المللی المپیک می باشد، بنابراین فدراسیون انجمن های ورزشهای رزمی ایران با توجه به عضویت در کمیته ملی المپیک ایران، از لحاظ اعتبار بخشیدن به سبک ها جهت ثبت و شروع فعالیت، یک نهاد معتبر می باشد)، به صورت رسمی ثبت گردید و در همان موقع فعالیت خود را بطور همزمان در استان های مختلف ایران و در چند کشور و قاره جهان آغاز نمود.

نام ملی سبک:

“میکس کیک بوکسینگ”

” MIX KICK BOXING”

کلمه میکس که حرف اول نام سبک می باشد در واقع اشاره به وجود روش مسابقه ترکیبی در این سبک دارد و همچنین استعاره ای از میکس شدن تکنیک های مختلف رشته های رزمی کیک بوکسینگ و جوجیتسو در این سبک و نیز میکس شدن دو بخش مبارزه و هنرهای فردی در سبک است.

نام بین المللی سبک، که همین نام نیز در اساسنامه آن که به فدراسیون انجمن های ورزشهای رزمی کشور ارائه شده، قید گردیده است:

“WORLD MIX KICK BOXING ASSOCIATION FEDERATION”

که مخفف آن می شود:

“W.M.A.F”

قرائت فارسی این حروف می شود:

“وِماف”

در واقع کلمه وماف، اشاره به نام بین المللی سبک دارد.

جهت ادای احترام، کلمه “وماف” را انتخاب نموده ایم که مخفف اسم کامل بین المللی سبک است.

لباس سبک از کمربند سفید تا قهوه ای، کت و شلوار مشکی کیک بوکسینگ و از کمربند مشکی به بالا و مربیان، کت و شلوار قرمز کیک بوکسینگ است.

ترتیب کمربندهای سبک میکس کیک بوکسینگ:

زرد

نارنجی

سبز

آبی

قهوه ای

مشکی

دان یک

الی…

دان ده

در سبک میکس کیک بوکسینگ کلیه ضربات و اسامی و اصطلاحات به زبان انگلیسی می باشد.

سبک میکس کیک بوکسینگ همانطور که از واژه “میکس” که در ابتدای اسم آن آمده، مشخص است که یک هنر رزمی ترکیبی می باشد و این رشته جدید ورزشی از ترکیب رشته های رزمی کیک بوکسینگ و جوجیتسو برزیلی (در بخش مبارزات)، همراه با بخش هنرهای فردی شامل انواع دفاع شخصی، سلاح سرد، آکروبات رزمی، شکستن اجسام سخت و سایر بخش ها و زیرمجموعه های هنرهای فردی تشکیل گردیده است.

این هنر رزمی، ترکیبی از تمامی تکنیک های کاربردی هنرها و ورزش های رزمی قدرتمند جهان است و به معنای واقعی کلمه، MIX می باشد. در سبک جهانی میکس کیک بوکسینگ از تمامی تکنیک های ضربه ای دست، آرنج، پا، زانو و تکنیک های گراپلینگی جوجیتسو مانند، تکنیک های خاک (نوازا)، پرتابی (ناگی وازا)، در خاک نگه داشتن (اوسایکومی)، قفل مفصل (کانستسو وازا) و خفه کردن (شیمه وازا) و تکنیک های جودو و کشتی استفاده شده است. و در حقیقت این هنر رزمی ترکیب کیک بوکسینگ، موی تای، بوکس، جودو، جوجیتسو، جوجیتسو برزیلی، کشتی و بخش هنرهای فردی می باشد، و این امر باعث می شود که سبک جهانی میکس کیک بوکسینگ، کاملترین، کاربردی ترین، قوی ترین و منحصر به فردترین هنر رزمی جهان باشد و به همین دلیل توانسته است ورزشکاران بسیاری را از رشته های مختلف رزمی به سمت خود جذب نماید و دیگر هنر های رزمی را در دل خود داشته باشد.

در سبک میکس کیک بوکسینگ، چندین روش مسابقه ای (استایل) مختلف وجود دارد از جمله استایل های لو کیک، فول کنتاکت، سمی کنتاکت، لایت کنتاکت، کیوان رولز، پوینت فایتینگ، کیک لایتینگ، تای بو کیک بوکسینگ و بادی کنتاکت و همچنین مسابقات هنرهای فردی و نمایشی، و علاوه بر این ها، سبک جهانی میکس کیک بوکسینگ یک استایل و شیوه مبارزه جدیدی با قوانین اختصاصی به جامعه جهانی رزمی معرفی نموده است.

سبک میکس کیک بوکسینگ دارای یک استایل اختصاصی مبارزه ای می باشد که نام این استایل برگرفته از نام سبک می باشد؛ بنام استایل:

“میکس کیک بوکسینگ”

“MIX KICK BOXING”

که قوانین مسابقات این استایل، همانند مسابقات رزم ترکیبی می باشد.

قوانین استایل مسابقه ای میکس کیک بوکسینگ:

مسابقات استایل میکس کیک بوکسینگ به صورت آماتور و با استفاده از کلیه لوازم ایمنی شامل کلاه، لثه، دستکش مخصوص رزم ترکیبی، کاپ، روپا و ساقبند، آرنج بند و زانو بند و درون رینگ استاندارد کیک بوکسینگ، در کلیه اوزان و رده های سنی و در هر دو بخش آقایان و بانوان برگزار می گردد.

تکنیک های مسابقات این استایل تلفیقی از روش و تکنیک های رشته های مبارزات آزاد رینگی و رشته های مبارزات در خاک است.

در استایل میکس کیک بوکسینگ، اجرای کلیه ضربات دست و پا از جمله نی کیک، البو، بک فیست و بک پانچ در وضعیت سرپا و خوابیده (در خاک) و فنون گلاویزی و کلینچ و تیک داون و تکنیک های سابمیشن شامل قفل مفصل و خفگی آزاد می باشد.

انجام دادن این موارد ذیل در استایل میکس کیک بوکسینگ خطا محسوب می گردد:
1- ضربه زدن با سر
2- پرتاب حریف به بیرون از منطقه مبارزه
3- گاز گرفتن
4- کوبیدن حریف بر روی سر و گردن روی زمین مسابقه
5- کشیدن مو
6- قلاب کردن انگشت در دهان حریف
7- حمله به بالای کشاله ران و کاپ (اندام جنسی) و ضربه به حلقه سینه در زنان
8- فرو کردن انگشت در هر یک از منافذ بدن و داخل پارگی یا بریدگی ناحیه آسیب دیده حریف و فرو نمودن انگشت در چشم حریف به هر نوعی
9- تلاش برای شکستن انگشتان حریف و انجام دادن تکنیک های قفل مفصل بر روی مفاصل کوچک
10- ضربه زدن با آرنج از موقعیت بالا (ساعت ۱۲) و حرکت دادن آن در جهت پایین (ساعت ۶) و نشاندن مستقیم آن به هدف در هر دو وضعیت سرپا و خاک
11- ضربه زدن به ستون فقرات و نخاع و ناحیه پشت سر و گردن
12- لگد زدن به کلیه با پاشنه پا
13- ضربه زدن به گلو از هر نوعی از جمله گرفتن نای
14- نیشگون گرفتن، چنگ زدن، فشار دادن و یا چرخاندن بافت های گوشتی عضلات بدن حریف و گرفتن پستان
15- گرفتن ترقوه
16- لگد زدن و زدن ضربه زانو به سر حریف وقتی که روی زمین قرار دارد
17- گرفتن لباس یا وسایل حفاظتی حریف از قبیل دستکش و غیره
18- کوبیدن پا روی حریفی که بر روی زمین قرار دارد
19- استفاده از ستون ها و طناب های رینگ جهت اجرای تکنیک ها و پرتاب نمودن و زدن حریف به ستون ها و طناب های رینگ و نگه داشتن حصار یا فنس یا طناب رینگ ممنوع می باشد

20- در مسابقات این استایل، جهت اجرای تکنیک های سابمیشن، کنترل مفاصل حریف باید حداقل با چهار انگشت دست انجام شود

مبارزات استایل میکس کیک بوکسینگ تا جایی ادامه می یابد که یا حریف در وقت قانونی تسلیم گردد یا پزشک بخاطر شدت آسیب دیدگی فایتر، مسابقه را متوقف نماید، یا داور وسط یک نفر را برنده اعلام نماید (با دیسکالیفه نمودن یکی از فایترها)، یا داور وسط هر دو فایتر را بازنده اعلام نمایم و یا اینکه برنده توسط رای داوران کنار مشخص شود.

سیستم رای دهی و داوری، و زمان و تعداد راندها، و کلیه قوانین و مقررات برگزاری مسابقه، در استایل میکس کیک بوکسینگ پیرو قوانین داوری کیک بوکسینگ است.

مسابقات این استایل با دستکش پنجه ای مخصوص رزم ترکیبی و شورت و تی شرت انجام می گیرد.

سری مسابقات Strike, force, Pride, Dream, Cage force و … از جمله رقابت هایی است که با مشاهده آنها با مفهوم سبک میکس کیک بوکسینگ و قدرت و تکاملش می توانید آشنا گردید. یک هنرجو با تمرین در سبک میکس کیک بوکسینگ می تواند استقامت بالای قلبی عروقی، انعطاف بدنی، سرعت عمل، قدرت جسمانی، اعتماد به نفس و هوشیاری بالایی در مسابقات قهرمانی و دفاع از خود و دفع خطرات محیط اطرافش بدست آورد.

سبک میکس کیک بوکسینگ با تهیه و تدوین برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، ارتقاء سطح کمی و کیفی مجوعه را از طریق ارائه شرح وظایف، قوانین و مقررات، آموزش های دوره ای و کاربردی و ایجاد بستر و فضایی مناسب جهت رقابت سالم و سازنده در بین ورزشکاران این رشته را از جمله اهداف کلی خود می داند. که محور اصلی در نیل به این اهداف، تطبیق سیاست های فرهنگی و ورزشی این رشته جدید ورزشی با اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊

INTRODUCING MIX KICK BOXING STYLE:

1. The MIX KICK BOXING style was registered on July 3, 2018 in Iran under the supervision of the Martial Arts Association Federation of the Ministry of Sport and Youth of the Islamic Republic of Iran (Government) under the name MIX KICK BOXING (WMAF) by SGM Dr. MOHAMMAD BEIGI

2. MIX KICK BOXING style tournament are held in three sections:

1) all Kick boxing style (low kick, full contact, semi contact, light contact, K-1, thai kick boxing, point fighting, kick lighting, body contact, shoot boxing)

2) mix kickboxing or M-1 style (exclusive Method of fighting)

3) Individual Arts (cold weapons, self defense, musical form, acrobats & …)

3. Arrange the belts of the mix kick boxing style:

Yellow belt

Orange belt

Green belt

Blue belt

Brown belt

Black belt

Black belt 1 Dan

Black belt 2 Dan

Black belt 3 Dan

Black belt 4 Dan

Black belt 5 Dan

Black belt 6 Dan

Black belt 7 Dan

Black belt 8 Dan

Black belt 9 Dan

Black belt 10 Dan

4. Rules of the exclusive Method of fighting mix kick boxing style (M-1 or MIX KICKBOXING):

Mix kickboxing or M-1 styles is held in all weights and classes and in both men and women.

The tournament is a mix of techniques for kickboxing and jujitsu (mix martial arts techniques).

In M-1 or mix kickboxing styles, kick and throat techniques are free, but movements such as biting, finger swelling in the eye, traumatic stroke, hair stroke, choking, finger placement in each opponent’s vent, Blow to the vertebra of the spine and spinal cord, blow down with the elbow, any kind of blow to the throat, pinching or grabbing the body’s meaty tissues, getting a breast and kicking or kicking your knee to a swatter that falls on the ground is an error, To make (M-1 RULES).